Argentína népessége többnyire európai, csak kisebb részben mesztic vagy indián. Ezért aztán az olasz és a spanyol konyha hatása ma is érezhető az argentin étkezési kultúrán. De kialakulására hatott a francia, a német és a svéd kultúra is.
> Sok tésztát fogyasztanak, a legjellemzőbb azonban a marhahús. Ez érthető, ha belegondolunk abba, hogy az ország adottságai sokkal inkább kedveznek az állattartásnak, mint a növénytermesztésnek. Tengerparti ország lévén népszerűek a különböző halak és tengeri herkentyűk, amelyeket minden elképzelhető módon fogyasztanak: grillezve, sütve, marinálva, főzve. Nemzeti eledelük az empanadas: hússal töltött tésztaféle, amit könnyű előételként fogyasztanak.
A legnépszerűbb főzési eljárás a grillezés: egy-egy közös főzőcskézés során a marhahús mellett mindenféle más hús, belsőségek, hal, kolbászfélék és természetesen zöldségek pirulnak a tűzön.
Az argentinoknak is van teaszertartásuk. A teaként fogyasztott ital a mate, ami egy bizonyos fűféle forrázata, amelyet növényi termésből kialakított „csészéből” isznak, speciális szívókával. A matet egy-egy korty után körbeadják, ezzel tisztelik meg egymást, a vendégeket.
Az argentinok mindig hosszasan étkeznek, hiszen közben folyamatosan beszélgetnek. Jellemző, hogy a napi utolsó étkezést mindig későn, este kilenc óra után fogyasztják el.
Empanada
Hozzávalók: a tésztához: 1 kg liszt (0000) 10 dkg marhazsír (ha sütőben sütjük, kétszer ennyi kell bele) 1 dkg só víz (szükség szerint) a töltelékhez: 1 kg darált marhahús 50 dkg vöröshagyma 3 kemény tojás 5-6 dkg mazsola újhagyma (szükség szerint) 3 kanálnyi zsír 4 dkg olaj 3 kanálnyi só 2 kanálnyi köménymag 2 kávéskanálnyi őrölt pirospaprika (édes) sűrű húsleves (szükség szerint)
Először a tölteléket állítjuk össze. A vöröshagymát és az újhagymát apróra vágjuk. A marha vagy disznózsírt egy nagy leveses fazékban tűzre tesszük, s miután elolvadt, hozzáadjuk a vöröshagymát és megsózzuk. Majd beleadjuk a darált húst és jól megfőzzük. Az őrölt piros paprikát - a köménymagot is hozzáadva - feloldjuk egy kis húslevesben, s az olajjal együtt azt is a töltelékbe keverjük. (Annyi húslevest használunk, hogy ne túl szaftos, de azért ízes masszát kapjunk.) Hozzáadjuk még a mazsolát, a felvágott kemény tojást, s végül az újhagymát. Néhány percig még főzzük, majd letakarva egy plasztik edényben hűvösre tesszük. Ezt követően elkészítjük a tésztát. A frissen szitált lisztet - hozzákeverve a sót - beletesszük egy tálba. A közepébe mélyedést csinálunk, abba öntjük a hideg vizet, majd hozzáadva az olvasztott, langyos zsírt, jól összegyúrjuk és homogén simára dolgozzuk. A tésztát deszkán kinyújtjuk, az egyik felét ráhajtjuk a másikra, majd újra nyújtjuk, s megint hajtunk... A tizedik nyújtás-hajtás után 2 mm vékonyra kinyújtjuk. 12 cm-es átmérőjű kerek formájú kiszúróval kiszaggatjuk. Mindegyik lapocska közepébe 1 kanálnyi tölteléket teszünk, majd félbehajtjuk, majd a szélét körülnyomkodva összefogjuk („repulgue”-t csinálunk). Végül a töltött tésztákat sütőlemezre rakjuk, és forró sütőben (vagy tűzhelyen bő olajban vagy zsírban) szép pirosra sütjük. Jó melegen tálaljuk! Amit egy kiváló empanadához tudni kell: - A tölteléket egy nappal korábban készítjük el, hogy jó hideg legyen a töltéskor! - 1 kg tésztából 50 empanadát kapunk. - A hagyományos empanadát hússal töltve, könyv alakra hajtjuk. A szélét körülnyomkodjuk, ezt nevezzük „repulgue”-nek. - A tészta gyúrhatóbb lesz, ha omlós télen és keményebb nyáron.
A marhahússzeletet jól megtisztítjuk a zsiradéktól, és sóval, borssal fűszerezzük. Elkészítjük a tölteléket: a habosra kikevert tojáshoz hozzáadjuk a beáztatott zsemlemorzsát, az apróra vágott petrezselyemzöldjét, a fokhagymát, az őrölt piros paprikát, a reszelt sajtot, s ezt is sózzuk, borsozzuk. A jól összekevert masszát rákenjük a kiterített hússzeletre, s arra ráfektetjük - egymástól egyenletes távolságban, négy adagban - a sárgarépacsíkokat. A hús egyik (keskeny) végére elhelyezzük a sült paprikákat, azokra pedig a megtisztított keménytojásokat, s innen indulva óvatosan felgöngyöljük a húst. A tekercset gyapot cérnával jól összekötjük (-varrjuk), végül hőálló fóliába burkoljuk, és három óra hosszan, forró vízben főzzük. A kifőtt húst egy préselőbe (vagy egy súly alá helyezzük), s a felszeletelése előtt, 24 órára hidegre tesszük. (Tálalhatunk mellé salátát és valamilyen szaftot is.)
A Matambre relleno-t Marecel (Marcelo Moreira) főzte meg a Konyhamester vendégei számára, aki lépésről-lépésre is bemutatja e speciális hústekercs elkészítését.
Quimbos tojások
Hozzávalók: a tojásokhoz: 5 tojássárgája 3 dkg porcukor 3 dkg kukoricakeményítő a sziruphoz: 30 dkg cukor 3,5 dl víz 0,5 dl rum a chantilly krémhez: 20 dkg tejföl 5 dkg porcukor 1 dkg vanília esszencia
Habverő tálba tesszük az 5 tojássárgáját, hozzáadjuk a porcukrot, s (géppel) habosra kikeverjük. Ezután beletesszük a kukoricakeményítőt is, és addig keverjük, amíg teljesen sima lesz. Végül a kis papír pudingformákat háromnegyedükig megtöltjük ezzel a masszával, majd sütőben szép pirosra sütjük. A tojások után elkészítjük a szirupot: a cukrot megpirítjuk, majd a vízzel felfőzve felolvasztjuk, s miután kihűlt, belekeverjük a rumot. Végül a chantilly krémet készítjük elő: a tejfölt a porcukorral és a vaníliával kemény habbá verjük. A megsült quimbos tojásokat (a papír pudingformákkal együtt) belemártjuk a szirupba, majd kétfelé vágjuk és megtöltjük a chantilly krémmel. A felületét „nappage”-val (sűrű, fényesítő sziruppal) festjük. Jó hidegen tálaljuk!
A Quimbos tojásokat Arielo (Ariel Oyarzabal) mutatta be számunkra, aki lépésről-lépésre is végigvezet a desszert elkészítésén.
Almaleves
Hozzávalók:
50 dkg alma meghámozva
1 tojássárgája
10 dkg cukor
fél citrom héja reszelve
mazsola
Elkészítése: Az almát feldaraboljuk, felöntjük vízzel, hogy ellepje, majd a citromhéjjal puhára főzzük. Összeturmixoljuk, majd a cukorral, a tojássárgájával és a mazsolával is jól elkeverjük. Hidegen a legfinomabb.
Részeg hal
Hozzávalók:
1,5-2 kg hal
1 evőkanál erőspaprika
fél dl olaj
1 fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
só
bors
liszt
petrezselyemzöld
két paradicsom
őrölt köménymag
borsikafű
kapribogyó
5 dl vörösbor
Elkészítése: A halat megtisztítjuk, megmossuk. Sózzuk, borsozzuk, lisztben megforgatjuk, forró olajban hirtelen kisütjük. Egy tűzálló tálba tesszük. Az olajon megpároljuk a hagymát, fokhagymát. Hozzátesszük az erőspaprikát, a fűszereket, majd a héjától megfosztott és feldarabolt paradicsomot. Végül hozzáadjuk a bort és a halra öntjük. Sütőben kb. fél óráig sütjük. Főt rizzsel tálaljuk.
Mandulás sütemény
Hozzávalók:
4 tojás
22 dkg cukor
10 dkg hámozott, pörkölt mandula
egy citrom reszelt héja
15 dkg cukor
3 tojásfehérje
Elkészítése: A tojások sárgáját fehéredésig keverjük. Egy tojás fehérjét 22 dkg cukorral felverünk, majd amikor már kemény, belekeverjük a tojások sárgáját. Hozzáadjuk a citromhéjat és az apróra vágott mandulát, majd egy kisebb tepsibe öntjük. Langyos sütőben egy fél óráig sütjük. Közben elkészítjük a tetejét. A tizenöt deka cukorból és négy evőkanál vízből szirupot főzünk. Három tojásfehérjéből kemény habot verünk, összekeverjük a kihűlt sziruppal. A süteményre öntjük, és visszatesszük a langyos sütőbe. Amikor a teteje már aranybarna, kiveszzük és felszeleteljük.